Zabrinjavajući rast interesa za nekretninama na Baliju

Interes stranih investitora za nekretninama na Baliju trenutno je u usponu. Potražnja za vilama, stanovima, komercijalnim objektima i zemljištem na ovom otoku od strane međunarodnih investitora, expata i developera rezultirala je naglim rastom cijena.

Prema istraživanju indonezijske tvrtke za nekretnine Rumah123, postoji neviđen porast potražnje za nekretninama stranih državljana, posebno u regiji Badung. Bali je podijeljen na devet regija: Badung, Denpasar, Tabanan, Gianyar, Bangli, Buleleng, Klungkung, Karangasem i Jembrana. Badung regija je dom najvećeg broja turističkih atrakcija, ljetovališta i objekata. Ovaj regija obuhvaća popularna ljetovališta poput Kute, Legiana, Seminyaka, Canggua, Jimbarana, Uluwatu i Nusa Due.

Rumah123 otkriva da je međunarodna potražnja za nekretninama i zemljištem u regiji Badung porasla za 92%. Države poput Denpasara su također doživjele značajan rast interesa, s porastom od 81%, dok je Surabaya u Javi zabilježila rast od 49%, a Sjeverni Jakarta je porastao za 46%.

Unatoč ogromnom rastu, kada se gledaju nacionalni podaci za Indoneziju, Južni Jakarta i dalje se smatra glavnim odredištem za strance. Središnje poslovno područje glavnoga grada je omiljeno među expatima.

Demografija stranih investitora koji traže nekretnine u Badung regiji i šire na Baliju zanimljiva je za istraživanje. 2023. godine, stranci koji su tražili nekretnine u Indoneziji najviše su dolazili iz Singapura, Sjedinjenih Američkih Država, Australije, Malezije i Japana.

Policije, uključujući Zlatnu vizu politike, olakšale su strancima ulaganje u nekretnine u Indoneziji. No, Marisa Jaya iz Rumah123 primjećuje da dodatne promjene politika mogu dalje otvoriti tržište. “Ako se opuštanje politika i regulacija koje je postavila vlada bude konzistentno provedeno na općim i regionalnim razinama, stranci će dobiti dovoljno informacija o promjenama. Ovo će potaknuti pozitivan odgovor tržišta i podržati rast nacionalne industrije nekretnina u budućnosti.”

Međutim, sve je više ljudi na Baliju koji se protive ovom velikom razvojnom bumu. Pripadnici lokalne uprave, uključujući bivšeg zamjenika guvernera Cok Ace-a, traže temeljite prostorne planove i dosljednu primjenu postojećih zakona o razvoju nekretnina.

Aktivističke skupine poput Stop Uluwatu Destruction redovito pokreću peticije na mreži i dijele snimke razvoja koje su primijetili da uništavaju ne samo prirodni krajolik već i negativno utječu na lokalnu kulturu. Baš poput Canggua, i Uluwatu je doživio brzu transformaciju od mirnog lokalnog sela i poljoprivrednog zemljišta do procvata turističkog ljetovališta.

Problemi s kojima se Bali suočava unutar turističkog razvoja samo su dio šire slike. Snimci dijeljeni od strane grupe Stop Uluwatu Destruction ilustriraju konflikte s kojima se sada otok suočava. U videu, lokalni stanovnik Eva Kandra dijeli svoju duboku tugu zbog izgradnje ogromnog ljetovališta pokraj obiteljske kuće i hrama. Izgradnja je odbila prekinuti bučne radove tijekom nedavnog Kuningan festivala, čak i samo na nekoliko minuta kako bi obitelj mogla mirno održati vjerski obred.

Često postavljana pitanja (FAQ) na temelju glavnih tema i informacija koje su prezentirane u članku:

1. Kakav je trenutni interes stranih investitora za nekretninama na Baliju?
Interes stranih investitora za nekretninama na Baliju trenutno je u usponu.

2. Kako se rast potražnje odražava na cijene nekretnina na Baliju?
Potražnja za vilama, stanovima, komercijalnim objektima i zemljištem na Baliju od strane međunarodnih investitora, expata i developera rezultirala je naglim rastom cijena.

3. Koja regija na Baliju bilježi najveći porast potražnje od stranih državljana?
Regija Badung bilježi najveći porast potražnje od stranih državljana.

4. Koji su popularna ljetovališta u regiji Badung?
Popularna ljetovališta u regiji Badung uključuju Kuta, Legian, Seminyak, Canggu, Jimbaran, Uluwatu i Nusa Dua.

5. Koje su druge regije i gradovi u Indoneziji također doživjeli porast interesa stranih investitora?
Drugi gradovi i regije u Indoneziji koji su doživjeli porast interesa stranih investitora su Denpasar, Surabaya i Sjeverni Jakarta.

6. Koje su države najviše zainteresirane za ulaganje u nekretnine u Indoneziji?
Stranci koji su najviše zainteresirani za ulaganje u nekretnine u Indoneziji dolaze iz Singapura, Sjedinjenih Američkih Država, Australije, Malezije i Japana.

7. Kako su policije olakšale stranim investitorima ulaganje u nekretnine u Indoneziji?

8. Što lokalni aktivisti i stanovnici Balija rade kako bi se suprotstavili razvojnom bumu?
Aktivističke skupine, poput Stop Uluwatu Destruction, pokreću peticije i dijele snimke razvoja koji negativno utječu na prirodni krajolik i lokalnu kulturu.

9. Kako su snimci dijeljeni od strane grupe Stop Uluwatu Destruction ilustrirali probleme s kojima se Bali suočava?
Snimci dijeljeni od strane grupe Stop Uluwatu Destruction ilustriraju probleme s izgradnjom ogromnih ljetovališta pokraj obiteljskih kuća i hramova te nedostatak poštivanja vjerskih obreda.

Predloženi srodni linkovi:
Rumah123 (istraživanje i informacije o tržištu nekretnina u Indoneziji)
Badung regija (službena stranica Badung regije s informacijama o turizmu i nekretninama)
www.indonesia.travel (službena stranica indonezijske turističke zajednice)